Začíname s 3D tlačou !

Začíname s 3D tlačou

ÚVOD.

Čakali ste na správny moment, kedy sa rozhodnete pre revolúciu s názvom 3D tlač?

Práve nastal.

Ukážem vám základné princípy tlače a taktiež sa budem snažiť vás hlbšie vtiahnuť do vzrušujúceho sveta nových technológií.

3D Tlač ako takú vymyslel v roku 1983 pán Chuck Hull. V podstate sa jedná o roztavený plast, vytlačený v tenkých vrstvách, ktoré sa ukladajú jedna po druhej v zvislom smere, za účelom vytvorenia určitého objektu. Táto technológia bola patentovaná v Amerike v roku 1986, čiže sa v tom čase dostávali k tlači ako takej, len ľudia, ktorí mali zakúpenú licenciu. Až po 20 rokoch sa dostali do platnosti patenty, ktoré rozšírili obzor v oblasti 3D a tak sa technológia stala možnou úplne bezplatne aj pre širokú verejnosť.

Dnes nájdeme na trhu množstvo výrobcov tlačiarní, spoločností, ktoré poskytujú tlačové služby, open source modely pre možnosť neustáleho zlepšovania sa, a samozrejme aj kopu užitočných webových stánok. Materiály taktiež nezaostávajú. Je vybudovaná komplexná škála materiálov v rôznych farebných prevedeniach.

METÓDY 3D TLAČE.

V súčasnosti existuje mnoho typov technológií 3D tlače, ktoré vo všeobecnosti bývajú označené skratkou. Popíšem teda jednotlivé skratky pre lepšiu orientáciu:

FDM (Fused deposition modeling) alebo FFF (Fused Filament Fabrication) – Nanášanie roztaveného plastu (filamentu) alebo kovu vo vrstvách. Jedná sa o najpoužívanejšiu a cenovo najdostupnejšiu technológiu. Výsledkom sú pevné a tvarovo detailné modely.
SLA (Stereolithography) – jedná sa o technológiu, ktorá vytvrdzuje tekutý kompozit (živicu) pomocou ultrafialového lasera. Dosiahnuť môžeme veľmi presné modely s detailným a hladkým povrchom. Tento druh technológie je schopný vytvárať aj väčšie typy objektov. Nevýhodou je cena a obmedzený výber materiálu.
SLS (Selective Laser Sintering) – táto metóda využíva laser na spekanie polymérového prášku vo vrstvách. Vieme tak dosiahnuť veľmi presné modely. Bohužiaľ vysoká cena tejto technológie neumožňuje SLS tlač radiť medzi dostupné pre bežného užívateľa.
MJM (Multi Jet Modeling) – technológia, kde je vosk vytláčaný tlačovými hlavami. Modely ktoré vzniknú pomocou tejto technológie sú veľmi detailné a presné, na druhej strane sú veľmi jemné, náchylné na poškodenie a ťažko sa s nimi manipuluje.
Polyjet 3D Printing – je podobný klasickej atramentovej tlači , ale miesto nanášania kvapiek atramentu, 3D tlačiarne nanášajú kvapky fotopolyméru na pracovnú plochu. Materiál je nanášaný viacerými tlačovými hlavami súčasne pre vytvorenie jednotlivej vrstvy. Na vytvrdzovanie vrstiev sa využíva UV žiarenie. Výhodou technológie je, že post- processing nie je nutný.

AKO PRETAVIŤ MYŠLIENKU?

Na úplný začiatok potrebujete 2 základné veci, myšlienku a odhodlanie. Predpokladajme, že ste tieto atribúty splnili a tak sa spolu môžeme vrhnúť na prvý krok, ktorý je z môjho pohľadu najdôležitejší.

Proces modelového návrhu – vytvorenie predmetu / objektu, ktorý chcem tlačiť, v CAD programe. Tento krok je nutné vykonať precízne a nepodceniť žiaden detail, pretože zlý model na kvalite finálneho výtlačku určite nepridá. Viem to z vlastnej skúsenosti. No poteším tých, ktorý modelovať nechcú, nevedia, nebudú. Je kopec modelov ku ktorým sa dostanete úplne zdarma.
Nastavenie tlačových parametrov – veľmi potrebné je sa zamerať na správne nastavenie vašej tlačiarne. Každý materiál má inú teplotu tlače a taktiež inú teplotu vyhrievania podložky. Buďte dôslední! Určite nepodceňte kalibráciu, čistotu a kvalitu povrchu vašej tlačovej plochy a sledujte či sa vám správne odvíja filament počas tlače. Toto všetko som podcenil aj ja, preto vám to hovorím.
Tlač samotná – tento procesný krok je krásnym záverom technológie. A ak som správne vykonal krok 1 a krok 2, tak sa už len prizerám. V opačnom prípade musím tlač zastaviť a zistiť, kde sa stala chyba.

AKÝ DRUH TLAČIARNE?

Dovoľte mi predstaviť 2 najbežnejšie typy tlačiarní, ktoré sú najvýhodnejšou voľbou, pokiaľ zvažujete kúpu vlastnej tlačiarne.

Karteziánske tlačiarne – jedná sa o tlačiarne, ktoré pohybujú jeden alebo dva motory okolo každej osi X, Y, Z. Samotný názov bol odvodený od karteziánskeho súradnicového systému. Zvyčajne majú obdĺžnikový tvar tlačovej dosky a celá tlačiareň má tvar kocky.
Delta tlačiarne – takéto zariadenia sú charakteristické troma ramenami, ktoré sa spájajú v strede a držia extrúder nad oblasťou tlače. Taktiež sa tu využíva systém karteziánskych súradníc, ale namiesto pohybu jedného motora na každú os sa u Delty každé rameno môže pohybovať rôznou rýchlosťou v rôznom čase.

Tu sa dozvieš o tlačiarniach viac!

Či už sa jedná o Karteziánsku tlačiareň alebo o Deltu, je dobré poznať svoju tlačiareň. Samozrejme, keďže sa bavíme o elektronických komponentoch, znalosti v tejto oblasti sú vítané, hlavne ak sa niečo pokazí. Potom môžete sami prísť na kopec riešení, čo vám ušetrí veľa času. Vždy musíte vedieť určiť, aký problém postihol vašu tlačiareň a čo v danej chvíli robiť. Internet je skvelým pomocníkom, ktorý priradí príznakom pravdepodobnú príčinu, ale aj tak budete musieť zobrať zodpovednosť do vlastných rúk a problém vyriešiť.

Vynikajúcim spôsobom ako spoznať svoju tlačiareň, je si ju poskladať.

Naozaj, nežartujem! Lepšie pochopíte jednotlivé princípy elektroniky, uvidíte skrytú prácu, ktorú musí tlačiareň vykonávať a budete mať o dosť väčší prehľad, ako keby si kúpite prednastavený model. Niektoré tlačiarne sa predávajú ako zostavy (skladačky). Tieto zostavy sú zvyčajne dobre podporované výrobcom, čiže ak by sa pri skladaní alebo inštalácií naskytli akékoľvek otázky, odborná pomoc sa dostaví okamžite.

DESIGN.

Návrhy pre 3D tlač spadajú do dvoch základných dizajnových kategorií:

kategória umeleckých návrhov
kategória inžinierskych návrhov
Pri umeleckom navrhovaní sa medze nekladú. Modely majú menej špecifikácií, čo sa týka veľkosti alebo tvaru, a prioritne sú určené na vizuálnu simuláciu. Čiže sa pri navrhovaní snažíme o čo najkrajší vizuálny model na úkor rozmerovej presnosti. Podľa môjho názoru je práve umelecké navrhovanie a realizácia tou najkrajšou formou tlače, pretože finálny výtlačok je reprezentantom vašej kreativity.

Inžinierske aplikácie nesú so sebou určitý druh komplikácií. Každý jeden problém treba riešiť osobitným prístupom a analýzou. Vždy sú striktne dané požiadavky na veľkosť, tvar, materiál. Taktiež je nutné riešiť problematiku správneho výberu a nanášania vlákien, pretože súčiastka musí veľakrát dosiahnuť určitú pevnosť, elasticitu, alebo iné mechanické vlastnosti a zaťaženia. Samozrejme, každá inžinierska súčiastka by mala mať nad sebou dizajnérsky dohľad, aspoň čiastočný.

MATERIÁLY PRE 3D TLAČ.

Okrem poznatkov o tlačiarňach, technológiách tlače a dizajnu budete zrejme chcieť spoznať aj rôzne typy vlákien – filamentov. Na začiatok by som určite odporučil základný materiál pre tlač a tým je jednoznačne PLA. Základné parametre (pracovnú teplotu, priemer) by mal výrobca udávať priamo na balení vlákna(filamentu). Je nutné si však uvedomiť, že každý materiál má osobitne nastavené parametre tlače, a len pri ich dodržaní sa vieme priblížiť k top kvalite výtlačku.

Všetky dostupné materiály (filamenty) nájdete tu :

https://3dfilamenty.sk/kategoria-produktu/naplne-do-3d-tlaciarni/ 

Novinky v našej ponuke!

20.50 s DPH (17.08 bez DPH)
20.50 s DPH (17.08 bez DPH)
20.50 s DPH (17.08 bez DPH)
28.80136.80
93.60
79.20

 

ZHRNUTIE.

Tak čo?! Rozhodnutí? Už viete ako funguje 3D tlač, taktiež poznáte jednotlivé metódy tlače. Vyberte si tlačiareň, ktorá sa vám zdá prijateľná, aj cenovo aj vzhľadovo, a nechajte sa nadobro vtiahnuť do sveta 3D. Modelujte, navrhujte, tlačte. Materiály som odporučil, tak verím, že sa rozhýbete.

Lebo tlačiar sa učí na vlastných chybách…

Lukáš Lednický

3DFilamenty.sk

Pridaj komentár