Ako tlačiť filament PMMA?

Chcete si rozšíriť obzor v oblasti 3D tlače? Máte pocit, že vaše bežné tlačové vlákna (filamenty), ktoré využívate, zužujú kreativitu vašich návrhov? Možno budete potrebovať silnejší materiál, ktorý dokáže odolávať vyšším teplotám a možno bude vašou snahou tvorba produktov, ktoré vyžadujú priesvitný až takmer transparentný vzhľad.

Ste zachránení – máme materiál, ktorý môže byť riešením.Poďme si teda na neho trošku posvietiť.

ZÁKLADNÝ POPIS:

Napadajú ma niektoré základné otázky:

Čo to je PMMA ?
Aké sú jeho výhody a charakteristiky?
V čom sa odlišuje od podobných transparentných vlákien?
Aký je najlepší technologický spôsob, ako dosiahnuť skvelé výsledky pri tlači s ním?
PMMA alebo polymetalmetakrylát je silný, ľahký a transparentný termoplast, tiež známy ako akryl (môžeme ho nájsť pod obchodnými názvami ako Plexiglas, Lucite, Perspex). Používa sa komerčne ako alternatíva skla, pretože je odolný voči rozbitiu.

Má menej ako polovicu hustoty skla, ale má porovnateľnú čistotu a UV absorpčné vlastnosti. Pokiaľ nie je potrebná mimoriadna rázová húževnatosť, je možné v komerčnom využití použiť materiál ako náhradu skla.

Existuje niekoľko dôležitých výhod pri používaní PMMA ako 3D tlačového materiálu. Má vysokú odolnosť proti nárazu, ktorá z neho robí húževnatý a odolný materiál. Je tiež extrémne tuhý s veľmi malou flexibilitou.

Jeho vysoká rázová húževnatosť znamená, že čokoľvek, čo tlačíte nebude pravdepodobne náchylné na zlomenie ako sklo, ale bude silnejšie a menej krehké. Po vytlačení nádherne rozptýli svetlo, môže poskytnúť úžasné výsledky, ktoré sa pohybujú od priesvitného po takmer priehľadné.

HLAVNÉ VLASTNOSTI:

 • Priehľadný, termoplastický akrylát
 • Silný, tuhý, ľahký, odolný voči nárazom
 • Rozpustný v acetóne
 • Nevhodný a nebezpečný pri styku s potravinami
 • Teplota tlače 235 °C – 255 °C
 • Odporúčaná teplota lôžka pre tlač od 100 °C do 120 °

Prehľad údajov z dátového listu potvrdzuje jeho silu. Má špecifickú hmotnosť 1,20g /cm3. Teda hustota je porovnateľná s PLA a približne o pätinu hustejšia ako ABS. Tvrdosť podľa Rockwella R 105, čo je porovnateľné s tvrdosťou ABS a je výrazne tvrdšie ako PLA.

 • Má maximálnu pevnosť v ťahu 12,100 psi (83,42 MPa).
 • Pre porovnanie ABS má 6500 psi (44,81 MPa), PLA má 8383 psi (57,8 MPa) .
 • Dosahuje maximálnu pevnosť v tlaku 170 000 psi (117,21 MPa).
 • Pre porovnanie ABS dosahuje pevnosť v tlaku 6750 psi (46,54 MPa).

Po vytlačení modelu dostaneme hustý a pevný výtlačok, ktorý prináša niekoľko významných výhod hlavne v oblasti pevnosti. Je schopný zvládnuť zaťaženie vplyvom rôznych napätí a síl lepšie ako ostatné 3Dfilamenty, čo je nesmiernou výhodou pre každú aplikáciu, ktorá vyžaduje pevnosť a pružnosť a odolnosť voči silovému namáhaniu.

Pokiaľ potrebujete pre Váš projekt materiál, ktorý je priehľadný a zároveň pevný, tak tento materiál je pre Vás ideálne riešenie. Ak hľadáte iné priesvitné alebo číre materiály, ktoré by boli vhodnou alternatívou, dostupné sú PETG, Polycarbonate, PLA Crystal Clear a ďalšie.

DOBRÝ POMOCNÍK PRI ODLIEVANÍ KOVOV.

Skôr ako sa pozrieme na niektoré dôležité parametre, ktoré treba pred tlačou nastaviť, poďme si niečo povedať o jeho použití pri odlievaní. Liatie, ako možno viete, je technologický proces, pri ktorom je predmet (to čo požadujeme- finálny produkt) vyrobený z ľahko roztaviteľného materiálu, napr. vosku.Obklopený je keramickou zmesou, ktorá tvorí formu. Roztavený kov zliatiny sa potom vyleje do formy a vytaví sa vosk. Dutina tvorí dokonalú kovovú repliku voskovej časti.

Avšak problém s voskovými vzorkami spočíva v tom, že tieto vzorky sú vytvorené pomocou vstrekovania, sú finančne a časovo náročné- vyžadujú viacmesačnú dobu výroby. Technológia 3D tlače priniesla revolúciu v procese invenčného liatia tým, že znížila čas a náklady na výrobu vzorov (voskovú, časovo a finančne náročnú, vzorku jednoducho zameníme za 3D výtlačok).

Pomocou 3D tlačiarne môže byť objekt- model dokončený za zlomok času a ceny, pričom neznižujeme nároky na kvalitu modelu. Takto vytlačené modely sú taktiež oveľa detailnejšie ako modely vyrobené z vosku. Po kontakte s roztaveným kovom PMMA vytvorí doslova popol, pričom zostáva veľmi málo zvyškov. Ak robíte akýkoľvek typ odlievania kovov pomocou formy, určite ho odporúčame použiť ako pomocný materiál.

AKO SPRÁVNE NASTAVIŤ TLAČ?

Prvou a najdôležitejšou časťou je správne nastavená tlačová teplota extrúdra 235 °C – 255 °C – pri nižších teplotách môže byť prietok nekonzistentný, čo môže viesť k chybám na finálnom produkte, ktoré sú samozrejme nežiaduce.

Pri vyšších teplotách, t.j. pri teplote okolo 250 °C, sa tok stáva konzistentný a tlač je jednoduchšia. Ak chcete dosiahnuť maximálnu priehľadnosť PMMA, potom musíte sledovať rýchlosť tlače a teplotu tlače.

Pri nízkych teplotách vznikajú tlačové medzery (bubliny), ktoré môžu v tlačovom riadku spôsobiť nerovnomernosť, ktorá je v našom prípade nežiaduca a považovaná za chybu. Nezrovnalosti, ktoré sa vrstvia v celom vytlačenom objekte, nakoniec začnú znižovať čírosť materiálu.V extrémnych prípadoch môže byť vytlačený objekt dokonca aj nepriehľadný. Vyššie tlačové teploty znižujú nerovnomerný tok. Teda odporúčame teplotu minimálne 140 °C. Taktiež pomalšia rýchlosť tlače, 30 mm/s alebo menej umožňuje správne vrstvenie materiálu, čo vedie k väčšej jasnosti a priehľadnosti objektu, ktorý tlačíte.

V dôsledku rýchleho ochladenia môže dôjsť k zmršťovaniu PMMA. Teplota vyhrievacej podložky je o čosi vyššia ako pri iných materiáloch, lokálne 100 -110 °C kvôli tomu, aby model držal na podložke a nedeformoval sa na nej (podobne ako pri tlači ABS). Preto odporúčame tlačiť materiál v uzavretej tlačiarni, aby počas chladnutia nedošlo k náhlemu poklesu teploty a následnému veľkému zmrašteniu materiálu.

TIP NA ZÁVER.

Pokiaľ chcete zabezpečiť , aby sa vaše tlačené modely podarilo zrealizovať s čo najvyššou kvalitou, používajte kvalitné filamenty a precízne sa povenujte nastaveniu tlačiarne. Koniec koncov, zlé okrajové podmienky pre nastavenie tlače znamenajú straty drahocenného času a taktiež materiálu. Preto si treba uvedomiť, že nízka kvalita tlačového vlákna nie je rozumný ekonomický ťah.

Vyskúšať filament

   

  3DFilamenty.sk

  Pridaj komentár