Základné filamenty: ABS a PLA

ABS vs. PLA

Aký je rozdiel medzi ABS a PLA?

Je dobré si povedať hneď na začiatku, že sa jedná o termoplasty, čiže materiály, ktoré sa zahrievaním roztavia do tekutej podoby a ochladením sa stávajú naspäť pevnými. Nevyhnutná vlastnosť, ktorú musí mať materiál pre technológiu (FDM) - domácich 3D tlačiarní. Existuje niekoľko termoplastov, ale nie každý dokáže splniť nároky potrebné na to, aby sa stal náplňou 3D tlačiarní. Niektoré majú problém s uskladnením, iné problém s plynutím materiálu cez trysku tlačiarne, presnosťou tlače alebo vlastnosťami pre konečné použitie. ABS a PLA však väčšinu týchto problémov zvládajú a preto sa stali takými obľúbenými. Ale aj medzi nimi sú určité rozdiely a ich vlastnosti je dobré poznať pre správnu aplikáciu v praxi.

 

analysis

 

Aké vlastnosti má materiál?

ABS – je to polymér vyrábaný z ropy, ktorý môže byť navrhnutý s rôznymi vlastnosťami. Vo všeobecnosti je to však pevný a mierne ohybný plast s pomerne vysokou teplotou topenia. Vďaka svojim dobrým mechanickým vlastnostiam má široké využitie, hlavne pri mechanicky namáhaných súčiastkach. ABS natural (bez farbiva) má mliečnu špinavo bielu farbu, ale je dostupný tiež v rôznych odtieňoch. Ľahko sa rozpúšťa v acetóne, ktorý môže slúžiť tiež ako lepidlo pri spájaní častí alebo pri povrchovej úprave a leštení modelu.

PLA – je to prírodný polymér vyrábaný z kukurice, zemiakov alebo cukrovej repy. Tým pádom je viac ekologicky prijateľnejší ako ABS, aj keď sa nerozloží hneď vo vašom kvetináči alebo záhrade. PLA natural prirodzene prepúšťa svetlo, ale priehľadný určite nie je. Pridaním farby vzniká široká škála odtieňov. Má horšie mechanické vlastnosti ako ABS, ako horšia ohybnosť a nižšia teplota topenia. Už napríklad deň v dobre vyhriatom aute môže spôsobiť zmenu jeho tvaru. Hotové modely majú pekný lesklý povrch.

Cítiť materiál pri tlači?

ABS – tak, ako každý plast vyrábaný z ropy, ani ABS pri tavení nevonia po fialkách. Pre niekoho to môže byť nepríjemný zápach, z ktorého vám môže prísť až nevoľno. Určite je potrebné tlačiť ABS v dobre vetranej miestnosti.
PLA – na druhej strane je založené na škrobovej báze, a tak pri tlači je cítiť polosladkú vôňu spálenej kukurice alebo oleja. Ale ani tu netreba zabudnúť na dobré vetranie miestnosti, aj keď výpary nie sú škodlivé.

 

12

 

Ako sa materiál správa pri tlači?

ABS – asi najväčšou nevýhodou je, že počas chladnutia sa plast do seba zmršťuje a mení tvar, čo je najviac poznateľné hlavne pri väčších modeloch. Z časti sa dá tomu zabrániť pomalým ochladzovaním. Je nutné, aby model zostal na vyhriatej podložke tlačiarne čo najdlhšie dobre prilepený. Ďalším problémom, ktorý nadväzuje na ten predchádzajúci, je priľnavosť prvej vrstvy na podložku. To sa dá zabezpečiť  vyhriatím podložky na minimálne 90°C a vytvorením tenkej vrstvy ABS na podložke pomocou roztoku, ktorý si vytvoríme rozpustením ABS v acetóne. (vzhľadom aj na túto skutočnosť nezabudneme vetrať)
PLA – oproti ABS vykazuje o mnoho menšiu mieru deformácie, čo umožňuje tlačiť presnejšie modely. Priľnavosť materiálu je tiež o niečo lepšia ale neodporúčame tlačiť bez vyhriatej podložky, i keď je to možné. Niekedy stačí na podložku nastriekať vrstvu laku na vlasy (very strong). Jednou z nevýhod je však to, že materiál je po roztavení tekutejší, čo pri rýchlom nanášaní vrstiev a nedostatočnom chladení môže spôsobiť roztekanie modelu.

Zhrnutie

ABS – pevný, ohybný plast s vysokou teplotou topenia, použiteľný so širokým rozsahom aplikácie, hlavne pri mechanickom namáhaní. Výpary z roztaveného plastu, môžu byť niekomu nepríjemné a odstrašujúce. Jeho nevýhodou je zmena tvaru pri chladnutí a horšia priľnavosť.
PLA – široký rozsah farieb a priesvitnosť zaujme hlavne ľudí, ktorý preferujú zaujímavé hračky alebo doplnky do domácnosti. Tiež prírodná báza a prijateľnejší zápach si užívateľov získa na svoju stranu. Ak je dobre chladený, je možné dosiahnuť pekné ostré hrany, nižšiu výšku vrstvy a vyššiu rýchlosť tlače. Nevýhodou sú horšie mechanické vlastnosti a nižšia teplota topenia. Obľúbený je hlavne u nadšencov a v školách.

 

Hmm, už som o niečo múdrejší.Čo tak si zakúpiť základné FILAMENTY ABS A PLA ?!

ABS - Kúpiť ABS na 3Dfilamenty.sk

PLA - Kúpiť PLA na 3Dfilamenty.sk

 

pla

 

Váš tím (ten bez Paľa Haberu)

3Dfilamenty.sk

Žiadne komentáre.

Napíšte komentár